mobil: +421 911 556 331, e-mail: mail@krajciova.sk, web: www.krajciova.sk

7.6.08

TPS: NRK SOPK Nitra

05.06.2008 sme na seminári TPS v SOPK Nitra poodkryli tajomstvo systému štíhlej výroby a fenomenálneho úspechu firmy Toyota.

O TPS je veľký záujem, ako potvrdila veľká účasť manažérov slovenských firiem. Súčasný stav vo firmách je potešujúci. Mnohé zásady TPS sú známe (tok, ťah, vizualizácia, andon, 5S, kanban, gemba, kaizen ...). V niektorých zásadach majú firmy rezervy (dlhodobá filozofia, vedúce osobnosti, tímy, rozhodovanie, zvažovanie, hansei ...).

Na seminári sme si tiež povedali, ako súvisí TPS s procesným riadením, čo je v TPS nové, čo je v súlade s procesným riadením a čo je v rozpore so zásadami procesného riadenia. Zaujímavé boli tiež postrehy účastníkov seminára ku kultúrnym rozdielom Japonska a Slovenska.

Seminár bol náročný, ale veľmi podnetný a bohatý na nové myšlienky. Ďakujem všetkým prítomným za ich postrehy z praxe a výmenu skúsenosti. Prekvapila ma reakcia prítomných. Keď sme skončili, všetci sedeli a rozmýšľali. Neponáhľali sa domov, tak ako býva zvykom na iných seminároch.

Myslíme spolu na to, čo hovorí pán Liker v knihe Tak to děla Toyota:

"Na to, aby sme mali koncepciu "štíhleho" myslenia v srdci a duši potrebujeme 5-10 rokov."

Viete čo znamená horný obrázok ? V Japonsku ho vidíte vždy tam, kde sa vstupuje do šintoistického chrámu. Označuje vstup na posvätné územie.

Vstup do sveta TPS a prekrásneho duchovného bohatstva firmy Toyota bol úspešný. Spätná väzba zo seminára bola 1,4 (najlepšie hodnotenie 1, najhoršie hodnotenie 3). Teším sa.

Ďakujem Ing. Masarikovi (riaditeľ SOPK Nitra) za prejavenú dôveru a možnosť školiť manažérov Nitrianskej regionálnej komory SOPK a Ing. Machatovej za peknú spoluprácu a pomoc pri organizovaní seminárov: Procesné riadenie a TPS.

Veľa šťastia na vašej ceste k TPS vám praje:

Marta Krajčíová

Žiadne komentáre: