mobil: +421 911 556 331, e-mail: mail@krajciova.sk, web: www.krajciova.sk

20.9.13

Gary Hamel: Na čom dnes záleží

GARY HAMEL 
Wall Street Journal považuje Garyho Hamela za najvplyvnejšieho mysliteľa v oblasti biznisu dneška. Fortune o ňom hovorí ako o poprednom odborníkovi na firemnú stratégiu. Podľa nich patrí k popredným postavám na poli humanizácie firemného prostredia. Je autorom niekoľkých kníh, preložených do viac ako dvadsiatich jazykov. Učí na London Business School. V Kalifornii založil vplyvný think-tank s názvom Management Lab. Medzi jeho najnovšie iniciatívy patrí i Management Innovation eXchange. 

napísal mimoriadne inšpiratívnu knihu 

NA ČOM DNES ZÁLEŽÍ 

Pokiaľ nie sú zamestnanci tak nadšení, zapálení a zaujatí, ako by mohli byť, nie je to preto, že práca je na kočku, ale preto, že manažment je pod psa. Gary Hamel
Gary Hamel napísal v roku 2008 knihu Budúcnosť manažmentu, v ktorej písal o budúcnosti firiem a ich manažérov. Dnes,  po 5 rokoch, píše o tom, na čom dnes záleží. Gary Hamel sa v knihe podrobne zamýšľa nad hodnotami, inováciami, adaptabilitou, zápalom a ideológiou. V knihe sú uvedené „mesačné misie“ (manažérske ekvivalenty k vyliečeniu malárie, odhaleniu veľkého tresku, či osídleniu vesmíru), ktoré identifikujú kľúčové výzvy v oblasti manažmentu. Kniha je mozaikový plán, pre vytvorenie organizácií, ktoré môžu uspieť vo svete neustálych zmien, tvrdej konkurencie a nezastaviteľného prúdu inovácií. Dnes záleží na tom, či vaša organizácia v budúcnosti uvädne, alebo bude rozkvitať. Rozhodnutie je iba na vás.

Po prečítaní knihy Na čom dnes záleží som si poriadne vydýchla. Silné myšlienky, ktoré vyžarujú z každej strany, sa čítajú málokedy a málokde. Kniha je od začiatku až do konca nabitá hlbokou znalosťou organizácií, kritickým, ale pravdivým obrazom tradičného manažmentu a úžasnými inováciami manažmentu. Excelentný štýl vám nedovolí pustiť knihu z ruky, pokiaľ ju neprečítate celú. 

Keď som pred 20-timi rokmi čítala knihu Reengineering radikálna premena firmy, revolúcia v podnikaní, mala som presne ten istý úžasný pocit, ako mám dnes, po prečítaní tejto knihy. Prvá kniha bola zameraná na efektivitu procesov, druhá kniha je zameraná na efektivitu riadenia. Dnes už máme efektivitu prevádzkových procesov ako-tak zvládnutú, teraz nás čaká obrovské množstvo práce, aby sme inovovali procesy riadenia. Gary Hamel nám dáva návod, čo treba robiť, pričom uvádza zaujímavé príklady firiem: Google, Apple, Bank of New Zealand, W. L. Gore, Morning Star, HCL Technologies, ktoré už niekoľko rokov robia inovácie manažmentu. 

Pokiaľ to myslíte s manažmentom vo vašej firme vážne, knihu si určite prečítajte.

Ďakujem Tomášovi Hajzlerovi zo spoločnosti Peoplecomm, Praha, za vydanie zaujímavej knihy.  

Na čom dnes záleží.video
Znovuobjavenie technológia ľudského úspechu.video
Management Innovation eXchange.web
Na čom dnes záleží.článok

Literatúra
Gary Hamel, Na čom dnes záleží, Peoplecomm, 2013

Pekný začiatok júna vám praje

Marta Krajčíová

Žiadne komentáre: